DİDİM

  DİDİM

Ege Bölgesi’nin en gözde şehirlerinden Aydın’a bağlı olan DİDİM; sahip olduğu harika plajları, berrak suyu ve düz alanları ile son zamanlarda hızlı gelişim gösteren ve dünyanın sayılı turizm beldelerinden biri haline geldi. Akdeniz iklimi sayesinde sadece yaz aylarında değil bahar ve kış aylarında da Didim’e seyahat oldukça keyiflidir. Yüz ölçümü 402 kilometrekare olan Didim’de TÜİK 2016 verilerine göre 80,000’e yakın kişi yaşamaktadır.


Didim; Kuşadası’ndan 70 Bodrum’dan 110 km. uzaklıkta önemli bir turizm merkezi. Güllük Körfezi’ni çevreleyen iki yarımadadan biri (diğeri Bodrum yarımadası) üzerinde yer alan Didim, 53 kilometrelik sahil şeridinin üzerinde hemen hepsi kumsal olan onlarca koya sahip. Bu koylar içinde kuşkusuz en önemlisi, oteller bölgesinin hemen önünde uzanan, Ege’nin dünyaca ünlü plajlarından biri olan Altınkum.


Kuzey rüzgarları nedeniyle Akdeniz bölgesindeki illere göre Didim daha serin bir havaya sahiptir. İklimsel özellikleri sayesinde ilçede yaz sezonu erken açılır geç kapanır. Nisan ayından Kasım ayına kadar bölgede deniz, kum, ve güneş tatili yapmak mümkündür. Yüksek oksijen oranının yanı sıra nem oranının düşük olması nedeniyle solunum yolu rahatsızlığı yaşayanlar ve astım hastaları tarafından en çok tercih edilen ilçelerden biridir.